Asi každý z nás má ve svém okolí vztah, kde se zamilovanost postupem času změnila spíš ve zvyk, než v lásku. Jak se tomu vyhnout? A jde to napravit, když se to stalo vám?
O tom, proč mnoho z nás neumí přejít z “horké” fáze lásky do “chladivé” a místo toho zabředne do “studeného” vztahu, jsem psal minule. Takovýto zapikolovaný vztah je skoro nemožné změnit. Záměrně píšu “skoro”. Osud je k nám totiž vždy přívětivý, i když to tak na první pohled nevypadá. Neustále nám nabízí cesty ven, které nevnímáme a ignorujeme. Ozdravný a transformační proces je ale velmi bolestivý, zvláště pokud jsme léta žili ve svěrací kazajce.
Aby se lidé, kteří ustrnuli ve studeném vztahu, začali probouzet, zařídí jim osud často rodinnou či zdravotní tragédii. Většina z nich se pak místo transformace poddá svým strastem o to víc, unikne hlouběji do svých závislostí.
Občas se ale stane, že tragédie pomůže alespoň jednomu nebo i oběma z páru začít se dívat na věci jinak. Až když se jim zatřese život v základech, nebo dokonce až když je jejich život zbořen a rozmetán na prach, najdou v sobě sílu začít krůček po krůčku znovu. Využijí situace a pozvolna si přenastaví vnímání sebe sama a svého okolí. K tomu je skoro vždy vhodné využít služeb terapeuta, začít navštěvovat seberozvojové semináře, starat se o své dobro.
Asi každému z nás, kdo si přejeme dlouhodobý, milující, naplňující a respektující vztah, vrtá hlavou, jak to udělat, aby se počáteční zamilování postupně proměnilo v lásku, ne ve zvyk.
Manuál bohužel nemám. Je to velmi individuální a někteří z nás to za celý život nezažijeme. Jako společnost se nacházíme v období velké vztahové transformace, která může trvat desítky či stovky let, a jsme na jejím začátku, možná uprostřed.
Přestože na přechod od zamilovanosti k lásce nemám návod a domnívám se, že neexistuje, je pár oblastí, kterým je ve vztahu potřeba věnovat pozornost, má-li fungovat.
Ať už se děje cokoli, komunikujme. A když nevíme co říct či udělat, povězme to např. takto: „Miláčku, já teď nevím, co mám říct.“ nebo „Nevím, co cítím.“ nebo „Nevím, jak se mám zachovat.“ Komunikace o tom, jaké máme strachy, fobie, fetiše, závislosti, o tom, co nám leze na nervy, o nočních můrách, ale i snech, přáních a představách, je nezbytnou součástí zdravého vztahu.
Vztah sám k sobě, uvědomování si svých hranic, svých emocí, potřeb, možností toho, nakolik jsme ochotni a schopni pomoci svému partnerovi/partnerce, je základem kvalitních vztahů s ostatními. Naučte se říct si o pomoc nebo říkat ne i v situacích, kdy to nevypadá vhodně.
Dopřejte si být slabí i silní, plakat spolu, zraňovat se. Nemalým pilířem a uměním ve vztahu je naučit se pracovat s psychickou bolestí, která vzniká při vzájemném zraňování se. Nevyhýbejme se tomu. Zraňování neodlučitelně patří do každého zdravého vztahu. Ale pozor, naučte se nezraňovat úmyslně, a pokud zraňujete úmyslně, podívejte se na příčiny tohoto chování. Poznávejte sami sebe ve vztahu k sobě samému a ve vztahu k partnerce/partnerovi, ale i k ostatním.
Schválně odděluji tato dvě slova, protože se jedná o rozdílné věci, které jsou spolu úzce propojeny. K péči o intimitu, vnímání intimity z pohledu toho druhého, zraněním spojená s intimitou, patří práce s pocity odcizení, odmítnutí, zneužití či využití.
Hledejte naplnění i mimo váš vztah. Najděte si koníčky, naučte se mít rádi svou práci nebo hledat a dělat práci, které vás vnitřně vyživuje. Hledejte harmonii mezi svým partnerem/partnerkou, rodinou a dětmi, svými koníčky, prací a časem pro sebe.
Je trochu o disciplíně, trochu o neustálém uvědomování si různých detailů, souvislostí, trochu o pozorování sebe, svého partnera. Je o radosti a vnímání radostných drobností každodenního života. Je to celoživotní hledání, rozvíjení se, objevování, experimentování a odvaha dělat i chyby a poučit se z nich, nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Je to umění naslouchat tomu druhému, umění neradit mu, nedělat mu rodiče, jen tam pro něj být. Je to také o tom, nebát se a v případě potřeby vyhledat pomoc a popovídat si o svých potížích. Ale taky nemít strach se rozejít, pokud už to nejde dál a máme pocit, že jsme vyzkoušeli všechno.
Ani přes veškerou snahu totiž nic z toho nebude fungovat, pokud k tomu nemáte toho pravého partnera či partnerku.