Ženy a muži – proč si často nerozumíme? 

10.6. 2024

Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, říká se často v nadsázce. Je to opravdu tak? Komunikují ženy a muži jinak? A dá se naučit mluvit řečí druhého pohlaví? Přečtěte si, jak jsem odpovídal na otázky od Ona Dnes. 

Je pravda, že muži neumí číst mezi řádky? 

Muži umí číst mezi řádky v mužském světě, neboli v mužské mysli, tedy při komunikaci s muži. Ženy používají svou mysl jinak než muži a tyto dva světy se často nepotkávají. To vytváří napětí a čím větší napětí, tím větší přitažlivost, ale také větší pole pro nedorozumění. To, co se nám na počátku vztahu líbí, nás v pozdějších fázích vztahu rozčiluje. A i když si ženy často myslí opak, ani ony nerozumí mužské mysli, mužskému světu. Vztahy ale nejsou o tom, abychom si 100% rozuměli. Učí nás přes své partnery poznávat sami sebe, abychom se stávali vědomějšími bytostmi.

Takže když něco chci, musím to partnerovi jasně říct slovo od slova? 

Ano, přesně tak a to je ta škola. Učit se vyjadřovat přesně to, co chci. Ověřit si, o co tomu druhému jde. Je to o upozaďování svého ega (“přece se nebudu doprošovat”). Pokud se naučíte  říkat přesně a správným způsobem, co a jak chcete,  můžete tím naučit partnera alespoň trochu vnímat svět vašima očima. Když vás řídí ego, tak se sice nebudete „doprošovat“, ale pak nedostanete to, co chcete.

Můžete pak být uražení, naštvaní, frustrovaní a nevím co ještě a sami sebe utvrzovat v tom, že je váš partner je k ničemu. Krásným příkladem je ženský orgasmus. Většina žen musí své partnery přesně a nejlépe názorně naučit to, co jim dělá dobře a je potřeba o tom komunikovat. Často se stává, že se o sexu nemluví. Když to pak nefunguje, žena považuje svého partnera za špatného milence nebo si myslí,  že je něco špatně s ní.

Čím žena muže nejvíc raní, aniž by si toho byla vědoma?

Tím, že jím opovrhuje, pohrdá, nedůvěřuje mu, nenechá o sebe pečovat, myslí si, že vše zvládne sama nejlíp. Toto jsou velmi subtilní zranění, která nejsou na první pohled viditelná, ale z dlouhodobého hlediska vytváří ve vztahu hlubokou rýhu, propast, která vede k vzájemnému odloučení. A to i v případech, kdy partneři spolu zůstanou, nerozejdou se.

A čím muž ženu? 

Nevědomky muži zraňují ženy často například tím, že se s nimi nechtějí  bavit o běžných každodenních a praktických věcech. Vysílají tak signál “tyhle problémy jsou přízemní a nedůležité”. Stává se i to, že se nad partnerku povyšují, protože nepoužívá stejnou logiku jako oni. Často bývá zraňujícím prvkem to, že svou partnerku nevnímají, když mluví. Neumí a nechtějí se naučit jim naslouchat

TIP: Každý v sobě máme vnitřní ženu a vnitřního muže. Naučit je spolu komunikovat nám pomůže v komunikaci s partnerem/partnerkou. Přijďte na workshop Vnitřní muž a vnitřní žena: poznejte svou dualitu.