Jak se vyrovnat s nevěrou ve vztahu? 

14.2. 2023

Nevěra bývá jedním z nejčastějších problémů, se kterými ke mně do terapeutovny přichází partneři na párovou terapii. Co bývá nejčastější příčinou nevěry? Co všechno vlastně nevěra je? Co dělat, když máte podezření na nevěru? A jak ji odpustit? 

Co už je nevěra?

Nevěra může pro každého znamenat něco jiného. Pro někoho je už nevěra jen to, když si s někým zatančí na večírku. Pro někoho ani polibek nebo orální sex nevěrou není, a až koitální sex považuje za nevěru. 

Tenká hranice bývá v poslední době např. u chatování. Pro někoho je psát si s někým mimo vztah v pořádku, pro někoho už to bývá za čárou. 

Jasná odpověď na otázku, co je nevěra, ale neexistuje. Vždy jde o to, jak si hranice nastavíte se svým partnerem tak, aby vám oběma vyhovovaly. 

Jaké jsou nejčastější příčiny nevěry

Jednou z typických příčin nevěry bývá odcizení partnerů. Pod přívalem každodenních povinností, starostí o děti, vydělávání peněz, se z partnerů ve vztahu stanou jen manželé a rodiče, a zapomenou na ostatní role, které ve vztahu plní. Stává se to bez rozdílu ženám i mužům. 

Druhý z partnerů si v takovém případě někdy najde paralelní vztah. “Nevěrníci” pak na terapiích často zmiňují, že si připadají odsunutí na vedlejší kolej, nedoceňovaní, nerespektovaní.  Do života jim v této situaci vstoupí někdo, kdo o ně začne mít zájem, který doma nezažívají, a nevěra je pak na spadnutí.

Jak tedy nevěře předejít? Začít je potřeba vždy u sebe. Zeptejte se sami sebe na následující otázky:

  • Věnuji se partnerovi dostatečně?
  • Vím, co partner zrovna řeší? V rodině? V práci? 
  • Věnuji se dostatečně sama/sám sobě?
  • Komunikuji se svým partnerem dostatečně to, co řeším já? Nebo je náš vztah automatizovaný?

Nevěra je totiž velmi často symptomem, ne příčinou problémů. Ukazuje nám, že je něco ve vztahu v nepořádku, že něco nefunguje.

TIP: Přečtěte si článek o tom, co dělat, když je váš vztah v krizi.

Jak poznat, že je vám partner nevěrný a co s tím dělat

Existují samozřejmě varovné signály, často je ale přehlížíme, protože si nechceme připustit, že by se něco takového mohlo dít. Nevěrný partner obvykle začne být “jiný” – veselejší, radostnější, víc o sebe pečuje. Často začne schovávat mobil, nebo ho rychle zamykat, když vejdeme do místnosti. 

Toto chování samozřejmě nemusí nutně znamenat, že je vám partner nevěrný, je ale dobré mu věnovat pozornost, ať je jeho příčina v čemkoliv. 

Komunikujte spolu. Řekněte partnerovi, čeho si za poslední dobu všímáte, co vám přijde zvláštní a jiné, možná podezřelé. Tyto věci mohou mít jednoduché vysvětlení a vám se rychle uleví. Co když se ale vaše podezření potvrdí? 

Promluvte si, vyložte karty na stůl a řekněte si, co chcete či nechcete změnit – na sobě a ve vztahu. Mějte ale na paměti,, že od partnera můžete slyšet něco, co vám nebude líbit. 

Nevěra je obvykle známkou toho, že spolu partneři nekomunikují správně, a bude tak velmi obtížné ji konstruktivně řešit

U takovéto krize vždy doporučuji navštívit odborníka. Ten vám pomůže se na celou situaci podívat z nadhledu. Navrhněte partnerovi párovou terapii. Co když na ni ale partner nebude chtít jít? I to je určitý signál. Možná už je situace “za hranicí”, možná už je pozdě cokoli měnit na současném vztahu. 

V takovém případě můžete navštívit terapeuta individálně a nechat se těžkým obdobím a životní krizí provést. Nebojte se říct si o pomoc.

Odpustit, nebo odejít?

Odpustit nevěru a obnovit mezi partnery důvěru bývá velmi těžké. Odpustit totiž musíte především sami sobě. Třeba to, že jste partnera přestali vnímat jako bytost, kterou milujete. To, že jsme přestali s partnerem sdílet sami sebe, své nitro. Že jste nekomunikovali, nenaslouchali a nedávali patřičnou pozornost varovným signálům postupného odcizování. Jen tak budete schopni svému partnerovi porozumět, pochopit, proč k nevěře došlo

Náročné je také obnovit v takto narušeném vztahu důvěru. Musíte ji vybudovat znovu, od základů, s vědomím, že tentokrát je to těžší, než to bylo na začátku, protože už nemáte růžové brýle. 

Přesto z této situace může váš vztah vyjít silnější. Pokud se totiž s krizí dobře pracuje, můžete se díky ní naučit otevřeně a upřímně komunikovat, pracovat se zraněními, která jsou nedílnou součástí každého vztahu.

Ne každý vztah samozřejmě nevěru “ustojí”. Neexistuje žádné univerzální vodítko, podle kterého se rozhodnout, jestli má smysl vztah po nevěře obnovovat, nebo z něj raději odejít

Nemůžete se rozhodnout? Zkuste zajít na terapii, kde se na váš vztah podíváte z různých úhlů pohledů a když nenajdete nic, proč zůstat spolu a hledat novou cestu dál, bude jediným východiskem vztah ukončit. 

Zajímá vás téma nevěry? Podívejte se na rozhovor, který se mnou natáčela moderátorka radia Expres FM Barbara Hasci.

Rozebíráme tam také: 

  • co dělat, když jste vy ten  z partnerů, kdo se dopustil nevěry
  • jak se o nevěře bavit s dětmi
  • co dělat, když se ze vztahu rozhodnete po nevěře odejít
  • jak neopakovat tytéž vzorce v dalším vztahu

Týká se vás toto téma? Rád vám  pomohu na individuální nebo párové terapii. Napište 📩 e-mail na jsem@vztaholog.cz.