Co můžete dělat, když váš vztah prochází krizí?

10.6. 2023

Znamená krize ve vztahu definitivní konec, nebo je tu naděje na jeho záchranu? Do velké míry záleží na tom, proč jste se do krize dostali a zda chcete ve vztahu pokračovat dál. Zjistěte, jaké možnosti máte a jaká řešení se vám nabízí.

Typické signály, které říkají, že váš vztah prochází krizí

To, zda se jedná o běžné vztahové či partnerské potíže, nebo jde již o krizi, se poměrně těžko určuje. Existuje však několik signálů, které vám naznačí, že si procházíte krizí. Které to jsou?

  • netěšíte se z práce domů
  • místo toho, abyste se věnovali svému protějšku, zůstáváte déle v práci nebo jdete za zábavou s přáteli
  • necítíte se radostní a spokojení
  • neprožíváte celoživotní pohodu

Ve vztahu, který je v krizi, se objevují hádky, které nevedou ke konstruktivnímu řešení. Cílem hádky je přesvědčení partnera o tom, že je pravda na vaší straně. Vše, co se děje, „házíte“ na druhého, aniž byste hledali chybu i u sebe. Máte zkrátka pocit, že za všechno špatné může ten druhý.

Kamenem úrazu je často špatná komunikace

Za krizí ve vztahu mnohdy stojí to, že spolu páry neumí komunikovat. Neumí mluvit o negativních, ale ani o pozitivních věcech. Nesdělují si to, co jim vadí, nebo je naopak dělá šťastnými. Nedokážou si vzájemně říct, co je bolí a co se jim nelíbí nebo co by chtěli změnit.

Informaci, kterou chcete druhému sdělit, byste měli určitým způsobem vztáhnout k sobě. Co tím myslím?

  • Jak nekomunikovat: TY mě zraňuješ, TY děláš to a ono.
  • Jak komunikovat: Nevyhovuje MI něco, vyhovuje MI to a to. JÁ nemám rád/a, když děláš to a to. Přeji si, abys dělal/a to a to 

Na osvojení umění komunikace existují efektivní kurzy i odborníci, kteří vás to dovedou naučit. Vztah se může posouvat jen tehdy, pokud jsou oba partneři upřímní a otevření.

Nespíme spolu. Jsme proto v krizi?

Mnoho lidí si myslí, že pokud se ze vztahu vytratí sex a intimita, nastává krize. Jenže tak jednoduché to není. Existují páry, z jejichž vztahu zmizel sex a intimita, ale ony spolu i přesto dobře fungují. Pokud jsou s tím oba spokojení, nevnímají to jako problém

Jestliže ale jednomu z partnerů vadí, že ve vztahu nezažívá sex a neprožívá intimitu, v pořádku to není. V takovém případě je potřeba začít jednat. Můžete o tom začít s partnerem mluvit nebo se jít poradit na terapii.

Máme se rozejít, nebo vztah zachraňovat?

Jestliže ve vztahu prožíváte krizi, nemusíte hned přistupovat k radikálnímu řešení v podobě rozchodu. Zkuste vyhledat pomoc. Párový terapeut vám pomůže se zorientovat v tom, v jaké situaci se právě nacházíte. Třeba zjistíte, že i když se váš aktuální vztah odlišuje od toho, co jste si představovali, sdílíte ho s partnerem, který má hodnoty, jichž si ceníte, a jsou pro vás důležité. 

Pokud je vůle na obou stranách, můžete svůj vzájemný vztah určitým způsobem přeformulovat, přeorganizovat a zkrátka: postavit jej znovu a lépe. Můžete si však ale také uvědomit, že ve vztahu opravdu nechcete pokračovat a je pro vás lepší z něj odejít.

Jak vypadá párové sezení?

Párový terapeut dá prostor pro vyjádření oběma „stranám“. Zeptá se vás, co od něj, partnera i sezení očekáváte. Já se párů ptám na řadu otázek, které mi pomáhají zjistit, v jaké fázi právě jsou. Aby se terapie ubírala správným směrem, musí být oba upřímní. Nejsem soudce, takže nevynáším soudy o tom, kdo má a kdo nemá pravdu nebo jestli je vztah kvalitní a měl by pokračovat dál. Rozhodnutí o tom, zda bude vztah pokračovat, je vždy na partnerech. Sezení obvykle probíhá osobně, ale efektivní výsledky přináší i online terapie.

Vzhledem k tomu, že se krize ve vztahu může promítnout i do rodinného života, chodí terapeuti i do rodin. Na rozdíl od terapeutické místnosti dokáže terapeut v domácím prostředí klientů lépe nacítit, jak vzájemná komunikace v rodině funguje. Dokáže odhalit, co a kdo v rodině zažívá, nebo jak se tam cítí. 

Má vztah šanci, i když do něj vstoupila třetí osoba?

Mnoho párů, které jsou v krizi, si myslí, že se vztah nedá zachránit, pokud v něm figuruje někdo třetí. Jenže paralelní vztah obvykle není příčinou krize. Je spíše následkem toho, co ve vztahu mezi dvěma partnery nefungovalo. 

Více o nevěře ve vztahu se dozvíte v tomto rozhovoru nebo v tomto článku:

Nevěra ve vztahu: proč k ní dochází a jak se s ní vypořádat?

Pokud se partner a partnerka shodnou na tom, že chtějí:

  • svůj vztah zkusit „opravit“, 
  • být upřímní,
  • pracovat se zraněními, která si do vztahu přinesli a která si za tu dobu uštědřili,

paralelní vztah obvykle sám od sebe odpadne. Už není důležitý, protože ztrácí význam.

Páry ale musí počítat s tím, že jejich vztah už nebude takový jako před krizí. Buduje se totiž zcela odlišný a nový vztah. Já párům doporučuji, aby si do nového vztahu z toho starého odnesli základní kameny v podobě toho, co jim fungovalo. Na těchto „základních“ kamenech se páry dohodnou spolu. Díky tomu mají šanci vybudovat vztah, který je pevnější, zdravější a vědomější.

Zajímá vás víc? Podívejte se na rozhovor o krizi ve vztahu:

Krize ve vztahu – co s ní?

Týká se vás toto téma? Rád vám  pomohu na individuální nebo párové terapii. Napište 📩 e-mail na jsem@vztaholog.cz.