Psychoterapie je tu pro všechny, kteří mají konkrétní problém či problémy, ale také pro ty, kteří se zkrátka jen necítí šťastní. Proč je vhodné na terapii chodit i preventivně, co všechno zde můžete řešit a jak poznáte, že funguje?
Přestože se v poslední době pohled na psychologickou terapii začíná měnit a lidé se přestávají obávat své trable sdílet s terapeutem (nebo jiným průvodcem), vyhledávají pomoc až, jak se říká, pět minut po dvanácté. Nejčastěji si lidé o pomoc řeknou až v momentě, kdy si neví rady.
Na sezeních můžete řešit například:
Terapie tu není jen pro ty, kteří řeší jeden konkrétní problém, například s navazováním vztahů. Přijít může i ten, který se potřebuje zorientovat ve více problémech najednou. Na sezeních terapeuta seznámíte se vším, co vás trápí. Během několika sezení se témata utříbí, usadí a získají různou míru důležitosti. A právě podle míry důležitosti se k těmto „tíživostem“ budete vracet.
Pomoc terapeuta můžete vyhledat i v případě, že se jen necítíte dobře. Spousta klientů terapii vyhledá, přestože se jim v životě dobře daří, ale oni se i přesto necítí šťastní. Terapeut se člověka doptává a společně s ním se „pídí“ po tom, co stojí za jeho nespokojeností. Dříve nebo později se díky správně položeným otázkám doberete k jádru problému. Jakmile je věc pojmenovaná, lépe se s ní pracuje a snadněji najdete klíč k jejímu řešení.
Na sezení můžete docházet i preventivně. Někdo si vyčistí hlavu běháním, jinému více vyhovuje, když si s někým popovídá. Tím někým může být jak terapeut, tak i jiný průvodce, který vám pomůže se v sobě zorientovat. Už jen to, že svoje starosti někomu řeknete, působí terapeuticky.
První sezení je důležité jak pro klienta, tak pro terapeuta. Terapeut by se měl vždy snažit vytvořit příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se klient nebude bát svěřit se s tím, co ho trápí. Je naprosto normální, že máte před prvním sezením spoustu obav a otázek týkajících se například toho, jak bude terapeut na váš problém reagovat.
Během prvních několika sezení se mezi klientem a terapeutem buduje vztah. Je důležité, aby se terapeut o klienta zajímal. Měl by se ptát na to, s jakými očekáváními klient přichází.
Na druhé straně se i klient může zajímat o terapeuta. Bez obav se zeptejte, jaký je životní příběh vašeho průvodce. Zajímejte se, jak by řešil situaci on atd. Svého terapeuta si můžete klidně „proklepnout“ ještě před tím, než se s ním setkáte. Informace můžete najít jak na internetu, tak třeba u známého, který vám odborníka doporučil.
Mnoha lidem, kteří o terapii uvažují, vytane na mysl otázka: Jak často budu na terapii chodit? Délka terapie nebo počet sezení je obvykle na vašem rozhodnutí. Může se stát, že se již po prvním sezení budete cítit natolik dobře, že se rozhodnete podruhé nepřijít. A to je v pořádku. Ale co když se vám problém po nějaké době zase „ozve“? Zkrátka se objednáte znovu.
Existují ale také situace, kdy se na sezení dochází pravidelně. Třeba 4krát, 8krát nebo 10krát. Během těchto setkání se naučíte s problémem pracovat a terapii si zvládnete udělat třeba u sebe doma nebo v jiném pro vás bezpečném prostředí.
Pocit, že terapie funguje, je velice individuální. Někdo se může po prvním, třetím nebo pátém sezení cítit tak dobře, že dokáže vyřešit jakoukoliv těžkou situaci, která mu vstoupí do života. Jiný se ale po několika sezeních může cítit ještě hůř než na začátku. Také můžete mít pocit, že jste ještě více zabředli do problému, se kterým si už tuplem nevíte rady.
Obě dvě varianty jsou správné. Ukazují totiž, že terapie určitým způsobem funguje, působí na vás a vy můžete tuto zkušenost přinést na další sezení. Určitě se vyplatí o svých pocitech, které jste prožili mezi sezeními, mluvit se svým terapeutem.
Uvažujete nad sezením, ale ještě jste nenašli odvahu si domluvit schůzku?
Chcete do toho jít? Napište 📩 e-mail na jsem@vztaholog.cz.