Jak poznat toxický vztah a co dělat, když v něm jste

1.2. 2023

Dnes je velmi moderní používat slovní spojení “toxické vztahy”. Co si pod toxickými vztahy vůbec představit? Jak se jich vyvarovat a co dělat, když v takovém toxickém vztahu jste? A můžeme vůbec říkat o vztahu, že je toxický? 

Jak se toxický vztah projevuje

Jde především o vztahy, kde se manipuluje, kde svému partnerovi nahrazujete roli matky/otce, kde dochází k fyzickému či psychickému nátlaku, týrání. Jedná se všeobecně o vztahy, kde se necítíme dobře, uvolněně, kde nemůžeme prožívat radost. Vztahy, u kterých si často říkáme “všude je to nějaké”, “nikde to není dokonalé”, “vždyť nepije, nebije mě, za ženskými/mužskými nechodí, tak co se mi vlastně nelíbí?”

Může být ale vůbec vztah jako takový toxický? Vztah je vždy o dvou (někdy i více) lidech (např. rodina). Označovat vztah jako toxický může být zavádějící, toxické bývá spíše  chování jednotlivých zúčastněných. Chování, které jsme se někde naučili.

Jaké jsou nejčastější příznaky toxického vztahu? Nejde jen o domácí násilí

Toxické vztahy se můžou projevovat i jinak, než tak, jak si je často představujeme – tedy fyzickým či psychickým týráním. Je něco z následujících projevů běžnou součástí vašeho vztahu? 

  • nezdravá soutěživost mezi partnery
  • jeden z ničeho nic přestane mluvit, úplně komunikovat nebo se nějak začne tvářit a druhá strana vůbec netuší, co se děje
  • politikaření, snaha o manipulaci, abychom dosáhli svého cíl
  • obava z konfliktu nebo z konstruktivní hádky
  • ve vztahu se necítíte spokojeně, ale přesto nemáte sílu o tom s partnerem/partnerkou mluvit, cokoliv změnit nebo dokonce odejít.
  • několikrát jste se rozešli a vrátili zpět k sobě, ale vždy velmi brzy poznáte, že je vše ve starých kolejích. 
  • jediné, co ve vašem vztahu funguje, je sex

Jak toxický vztah “spravit”

Často dostávám otázku, zda se vůbec dá toxický vztah spravit. Jsem zastáncem myšlenky, že každý vztah se dá spravit. Někdy ale pouze rozchodem.

Pomoct nám s tím můžou terapie, prožitkové workshopy, kurzy komunikace, ochota pojmenovávat, poznávat a pak překonávat strachy. A taky ochota připustit si, že vztah možná skončí. Velmi často pomůže podívat se ke svým kořenům – do svých rodin, kde jsme vyrůstali a podívat se, jaké modely chování a získávání jsme se naučili a převzali. Zásadní je ochota a vůle udělat ve svém životě změnu. Na začátek může být ta změna úplně malá. Ta může vyvolat, a většinou postupně vyvolá, změny velké a trvalé. 

Jak z toxického vztahu odejít

Odchod z toxického vztahu bývá složitý a mnohdy mnoho let nemožný. Trvá nám velmi dlouho, než pochopíme, že protějšek nemá vůbec zájem na tom, aby se cokoliv změnilo. Opuštění toxického vztahu je vždy jednostranná záležitost. Je velmi těžké a skoro až nemožné opustit někoho, kdo s tím nesouhlasí a až násilím (psychickým či fyzickým) nás drží při sobě. Většinou nás taková osoba udolá svými jasnými a přesvědčivými argumenty.

Přesto je to možné. Mnohdy až na poněkolikáté. Ale každý takový pokus o rozchod, o odchod, o útěk nás něco naučí. Dá nám příležitost se o sobě něco naučit a posílí nás. Posílí nás natolik, že když už se rozcházíme po několikáté, zjistíme, že toxický partner / partnerka používá stále stejný repertoár svých taktik, jak nás udržet. Jakmile je všechny poznáme a zjistíme, že jsme na ně již “vyškoleni”, odchod se povede. Pak se dostaví úleva, radost z toho, že jsme to zvládli a zvýší se nám sebeláska, sebejistota. 

Terapie může pomoci tento bolestivý proces urychlit a projít jím s větším odstupem a nadhledem.

Zajímá vás téma toxických vztahů? Podívejte se na rozhovor, který se mnou natáčel Ondřej Kubala:

Máte pocit, že se vás toto téma týká? Rád vám  pomohu na individuální nebo párové terapii. Napište e-mail na jsem@vztaholog.cz.

Na uzdravování vztahů je zaměřen také workshop Rodinné konstelace: zdravé vztahy začínají u kořenů