Jak posílit naši psychickou odolnost?

6.11. 2023

Je psychická odolnost daná geneticky? Lze se během života cíleně psychicky „otužovat“? A jak s tím vůbec začít? Přečtěte si moje odpovědi pro magazín Ona Dnes. 

Co všechno se podílí na naší psychické odolnosti?  

Psychické zdraví odráží všechny aspekty našeho života. Je to vybalancovaný koktejl.

Jeho základní složkou jsou vztahy. Vztah k sobě sama, s partnerem či partnerkou, dětmi, ale také vztahy s přáteli, s původní rodinou. Další důležitou ingrediencí tohoto koktejlu je práce. Velmi nás ovlivňuje to, jakou činnost vykonáváme a zda nás vnitřně naplňuje, a také jaké máme v práci vztahy a vazby. Třetí klíčovou přísadou je prostor pro nás samotné – koníčky, věci, které děláme sami pro sebe. Dále do tohoto koktejlu patří ještě vyvážená strava, dostatek pohybu, zdravý spánek či meditace.

Existuje mnoho studií, které se zabývaly vlivem genetiky a rodinných vzorců na naše duševní zdraví a psychickou pohodu. Jejich výsledky se ale často rozcházejí. Společné mají ovšem to, že genetika a rodinné vzorce nás sice formují a ovlivňují, ale je možné se z nich vymanit. Jak?

  • Můžeme vědomě začít vyživovat naše tělo jinak, než nás živili rodiče.
  • Můžeme do našeho dne vědomě zařadit dostatek pohybu.
  • Můžeme začít chodit na terapie a postupně ze své emocionální či rodové zátěže sundávat jednotlivé zlo-zvyky, traumata a nefunkční přesvědčení.

Existují určité vlastnosti, jež jsou společné lidem, kteří jsou psychicky odolní a hned se ze všeho nesloží?
Lze se během života cíleně psychicky „otužovat“, i bez toho, aniž bychom při tom museli procházet nějakou krizovou situací?

Je to jako s imunitním systémem. Někdo ho máme přirozeně slabší, někdo silnější, ale můžeme ho posilovat. U duševního zdraví platí totéž. Někdo je náchylnější, citlivější a může snáz podlehnout vnějším vlivům a někdo je jako stabilní jako pevný strom a jen tak s ním nic nezacloumá.

Údajně existuje jen 5-10 % populace, kteří jsou vůči vnějších stresorům velmi odolní a umí je akceptovat a integrovat do svého života.

Z vlastní zkušenosti vím, že posilování jak mysli tak těla, k psychické odolnosti pomáhá. Je k tomu potřeba odhodlání, rutina, disciplína a vnitřní motivace. Začít s malými, na první pohled banálními, kroky. Třeba tak, že si každé ráno usteleme postel. A pokračujeme v tom i tehdy, když se nám nechce, i když máme pocit, že je to stejně k ničemu. Opak je totiž pravdou.

Tím, že v takto jednoduché činnosti vytrváme, se naučíme do svého života zavádět změny, posílíme sebedůvěru, získáme postupně pocit, že je život v našich rukou. Takto se naučíme postupně zavádět další a další drobné detaily, až najednou zjistíme, že každý den vstáváme ve stejný čas, že pravidelně chodíme cvičit, že nepijeme alkohol, že jsme omezili fast food, že se nám žije dobře, a že umíme zvládnout případné výkyvy.